Jei dantų skausmas užklupo netikėtai

Apklausos byloja, jog pas gydytoją odontologą reguliariai lankosi ir dantis tikrinasi profilaktiškai tik apie 20 proc. gyventojų, per 80 proc. eina tik tuomet, kai suskausta dantį ir daugiau nei 90 proc. teigia, jog bijo dantų skausmo ir būtent todėl dantų gydymas yra nemaloni procedūra, kurios, jei tik būtų įmanoma, visiškai atsisakytų.

Nors geri dantys dažniausiai paveldimi, net ir nelabai tvirtus juos galima išsaugoti sveikus iki senatvės – jų neskaudės jei nuo pat mažų dienų dantys bus teisingai prižiūrimi laikantis burnos higienos ir reguliariai lankantis pas gydytoją odontologą.

Dantų skausmas gali varginti bet kokio amžiaus žmones – tai bene nemaloniausias žmogaus jutimas rodantis, jog burnoje vyksta negeri procesai, galintys būti tiek netinkamos burnos higienos, apsileidimo, tiek ir netinkamo gydymo pasekmė. Tačiau reikėtų žinoti, jog paprastai skauda ne kietąjį danties audinį – skausmas jaučiamas dėl danties viduje esančioje pulpoje, nervų kraujagyslių pluošte atsiradusio uždegimo. Skausmas įspėja, jog kažkur yra uždegimas, kurio metu kinta medžiagų apykaita, išsiskiria tam tikros medžiagos, dirginančios nervų galūnes ir sukeldamos skausmą.

Dantų skausmas gali varginti, kai:
yra nesveikų dantų,
sergant periodonto bei kitomis burnos ertmės ligomis,
kur nors formuojasi pūlinys,
prasideda ar paūmėja burnos gleivinės, seilių liaukų ligos.

Taip pat gali pradėti skaudėti ir gydytą dantį, pavyzdžiui, po plomba, prasidėjus uždegiminiams procesams ar dančiui dygstant. Peršalus gali paūmėti seniai gydytų dantų skausmas.

Kaip ten bebūtų, reikėtų nepamiršti, jog skausmo malšinimas nėra pačios ligos gydymas ir geriant vien tik nuskausminamuosius vaistus, dantis savaime neužgis. Nors skausmą nugalėti labai svarbu, reikia prisiminti, kad ligos, o taip pat ir skausmo priežastį gali pašalinti tik gydytojas odontologas.

Kadangi dantų skausmas paprastai užklumpa netikėtai, skausmą malšinamuosius vaistus reikėtų turėti namų vaistinėlėje – būtent dėl šios priežasties bene kiekvienoje namų vaistinėlėje yra nuskausminamųjų tam atvejui, jei suskaustų dantį. Tuo tarpu gydytojai pataria vos tik suskaudus dančiui kreiptis į juos pagalbos. Tiesa, nestiprų danties skausmą kartais padeda numalšinti vaistažolių arbatos, šilti spirito kompresai bei kitokios liaudiškos priemonės. Tačiau norintiems išvengti skausmo, dantis reikėtų profilaktiškai tikrintis dukart per metus. Juk sveikų dantų niekada neskauda. Tuo tarpu nesikreipiant pagalbos, skausmas trukdo dirbti, sunku susikaupti, o naktį miegoti, nes skausmas būna labai koncentruotas, varginantis ir stiprus.

Dantų skausmo galima išvengti, jeigu:
laiku kreipiamasi į gydytoją odontologą,
dantys prižiūrimi profilaktiškai,
laikomasi burnos higienos.

Jeigu dantį pradeda skaudėti iš vakaro arba naktį, kai gydytojo pagalbos galima sulaukti tik ryte, skausmo kentėti nereikia – geriausia išgerti skausmą malšinamųjų vaistų, kurie padeda išmiegoti naktį. Jautresniems žmonėms geriau vartoti valgio metu, o ne pavalgius. Tačiau geriausia pasirinkti greitai veikiantį ir saugų medikamentą, kuris nedirgina skrandžio, turi stiprų analgetinį poveikį ir kurio gerti pakanka tik vienos tabletės per parą.